Gennem praktiske opgaver skal i hjælpe os med at løse et problem vi til dagligt sidder med. Vi skal sammen dykke ned i data og bygge modeller for fremtidens mobildata forbrug.
Workshop 1
Hvad er kunstig intelligens?
I skal op af stolene. I mindre grupper, får I mulighed for at arbejde som en AI med få datapunkter, hvor I skal vurdere behovet for dataforbrug hos vores kunder. I kommer også til at arbejde med at gruppere og ordne data. Øvelsen anvendes også hos TDC NET til intern træning af medarbejdere.
Workshop 2
Arbejd som en AI med kapacitetsudfordringer på mobilnettet.
I denne workshop skal I arbejde med at forudsige kundernes dataforbrug, så I kan optimere datanetværk. Vi arbejder med en lineær model, som I kender fra undervisningen. Hos TDC NET bruger vi dette værktøj til at sikre god kundeoplevelse og til at kunne opgradere på steder, hvor vi kan forudsige øget behov.
Workshop 3
Neurale netværk og skabelse af AI.
Først får I lov til at se hvordan en AI løser jeres udfordringer fra Workshop 2. Derefter får I selv mulighed for at opbygge et neuralt netværk, og I kan løbende følge med i, hvor god jeres AI bliver til at løse vores udfordringer. Vi stiller også spørgsmålet: Hvornår bliver noget faktisk til kunstig intelligens?