Få et indblik nogle af de forskellige jobprofiler og jobmuligheder der er i en virksomhed som er gået fra at være Tyggegummi producent, over Pharma til Well Beeing, fra Dansk ejet til at være en del af en International Koncern
Til Science Day hos Fertin Pharma får I indsigt i, hvordan en moderne produktionsvirksomhed arbejder. Vi vil præsentere jer for den mangfoldighed af jobprofiler, vi rummer i virksomheden, og I får mulighed for at spørge ind til karriereveje og baggrunde for flere forskellige jobprofiler.
I får også en praktisk introduktion til nogle af de processer, vi arbejder med. Vi kan ikke tage jer med i produktionen, men vi har alligevel fundet en vej til at vise, hvordan man kan bruge for eksempel kemi/matematik i en hverdag som vi har hos os. I får naturligvis også mulighed for at se, mærke og smage.
Program
AnkomstFertin har en lille Godmorgen snack klar ( bolle /te/vand )
Velkomst og kort intro til dagen samt intro til Fertin som arbejdsplads
KarriereoplægPræsentation af rollemodeller & QA sessions med de individuelle rollemodeller hvor eleverne får tid til at stille spørgsmål med hjælp fra Keycards (små grupper går rundt til rollemodellerne)
Pause
Workshop 1: Fra ide til produktAppetitvækker: Indblik i produktionen
Intro: fra tyggegummi over Pharma til Well Beeing - Giver perspektiv over de muligheder der er for karriere indenfor STEM uddannelser ved Fertin
2 stande. Kig på produkter og formater : se, mærk og smag
FrokostFertin er vært og byder på en frokost samt giver mulighed for en uformel snak med rollemodeller og for at besøge ”museet” og historiegangen ved Fertin
Workshop 2: Hands on1. LAB
Eleverne få lov til at komme i laboratoriet, få hårnet etc på og følge en eller to processer i tilblivelsen af tabletter/tyggegummi
2. ENGINEERING
Matematik i dagligdagen, hvordan udvikler specialisterne udstyr ud fra et behov/ide til det er funktionsdygtigt i produktionen.
Workshop opsamling i plenum med fælles dialog om mulighederne på tværs af arbejdspladsen.
Pause
Opsamling og evaluering - Vi siger farvel og tak for i dag
Aktiviteter
I får en introduktion til, hvordan en tyggegummi/ tablet produktion foregår. Hvilke kompleksiteter, der ligger bag de små pakker, man køber i supermarkedet med mulighed for at røre og smage på råvarer og se produktions processer og faciliteter ( til dels via videoer og præsentationer)
Vigtig information
Fertin Pharma serverer frokost
Forberedelse
Det kræver forberedelse hjemme på skolen at deltage i Science Day. Forberedelsen består af følgende aktiviteter:
Fertin Pharma kontakter jer i god tid inden Science Day. Det er vigtigt, at I taler sammen inden besøget og afstemmer forventninger til hinanden og dagen, ligesom der kan være praktiske detaljer, som skal på plads. Har du brug for at komme i kontakt, finder du kontaktoplysningerne i den e-mail, som du modtog, da du tilmeldte klassen Science Day.
Brug denne undervisningspakke som forberedelse til Science Day. Undervisningspakken indeholder øvelser og oplæg til diskussion på klassen. Afsæt to lektioner i uge 39 eller 40 – før Science Day. Undervisningspakken indeholder også podcastserien ‘Min vej’, hvor fem unge fortæller om deres veje og omveje til uddannelse og job. Inddrager du podcastserien, skal du afsætte mere end to lektioner.