Science Day hos DTU Engineering Technology

Saml og affyr din egen vandraket og få hands-on indsigt i ingeniørverdenen.

30. september 2026

09:00 - 15:00

DTU Engineering Technology – ProtototypeLab (G1.52A)
Lautrupvang 15
2750 Ballerup

Pris

Gratis

Tilmeldingsfrist

1.september 2026

Til Science Day hos DTU oplever I en praktisk og legende éndagsworkshop, hvor I, i grupper, samler og affyrer en vandraket med foruddefinerede komponenter.

Gennem en enkel og dynamisk oplevelse får I indsigt i flere grundlæggende ingeniørprincipper.

Undervejs møder I studerende og medarbejdere, som I kan stille spørgsmål, og I får et indblik i hverdagen på DTU.

Program

Velkomst Præsentation af DTU og en rundtur
Se metal laserskærer og få souvenirer
WorkshopVi bygger en raket ud af et samlesæt, hvor der mangler én del
Præsentation og frokostVi spiser, mens I hører om, hvordan det er at studere på DTU
Den manglende del til raketten gennemgås på storskærmHvordan tegnes og klargøres den til produktion?
Den manglende del laserskæres til alle grupper
Vi bygger videre på raketten
Til slut afholder vi en konkurrence om, hvilken raket der flyver længst.
Opsamling, evaluering og tak for i dag

Aktiviteter

I skal arbejde i grupper med at samle en vandraket ud fra foruddefinerede komponenter.

Undervejs klargør I raketten med vand og tryk og afslutter aktiviteten med at affyre og teste raketten.

Aktiviteten giver jer mulighed for at observere, hvordan systemet fungerer i praksis, og reflektere over resultaterne.

Vigtig information

  • Husk at medbringe madpakke

 

Forberedelse

Det kræver forberedelse hjemme på skolen at deltage i Science Day. Forberedelsen består af følgende aktiviteter:

  1. DTU kontakter jer i god tid inden Science Day. Det er vigtigt, at I taler sammen inden besøget og afstemmer forventninger til hinanden og dagen, ligesom der kan være praktiske detaljer, som skal på plads. Har du brug for at komme i kontakt, finder du kontaktoplysningerne i den e-mail, som du modtog, da du tilmeldte klassen Science Day.
  2. Brug gerne denne undervisningspakke som forberedelse til Science Day.
    Læs bl.a. om DTU og DTUs DesignBuildLab
    Undervisningspakken indeholder øvelser og oplæg til diskussion på klassen. Afsæt to lektioner i uge 39 eller 40 – før Science Day. Undervisningspakken indeholder også podcastserien ‘Min vej’, hvor fem unge fortæller om deres veje og omveje til uddannelse og job. Inddrager du podcastserien, skal du afsætte mere end to lektioner.
  • Se denne film med eleverne:

 

I samarbejde med

Viden

Verdensmål

Undervisning

Science Day

Besøg en virksomhed, organisation eller uddannelsesinstitution til Science Day. Science Day inspirerer alle elever uanset køn, religion, etnicitet og kultur til en fremtid med naturvidenskab og teknologi.

Læs mere

Kontakt

Kontakt

Kontakt