Luft ud med Danfoss

Eleverne skal undersøge temperaturen og luften i deres klasseværelse, og så skal de bygge deres egen ventilator. Opgaven er med i dette skoleårs Naturfagsmaraton.

Hvordan er indeklimaet i jeres klasselokale? Er der koldt eller varmt? Lugter der friskt? Luften og temperaturen i klassen er vigtig for, at I har det godt og kan lære noget nyt. Hvis luften er dårlig, eller der er for varmt i klasselokalet, kan I få hovedpine og have svært ved at koncentrere jer. Måske kan I selv åbne vinduerne eller skrue ned for varmen i klassen? Det kan også være, at udluftning og temperatur bliver styret automatisk?

I denne opgave skal I løse to opgaver. I skal både undersøge temperaturen og luften i jeres klasse og bygge jeres egen ventilator, der kan flytte luft.

Om opgaven

Luft ud består af to opgaver, som eleverne skal løse og præsentere for dommerne på konkurrencedagen:

  1. Undersøg temperaturen og luften i jeres klasse på to forskellige dage. Lav en præsentation af jeres undersøgelse.
  2. Byg jeres egen ventilator, der kan flytte luft i et rør.

 

Klasse

5. klasse, 6. klasse

Fag

Natur/teknologi, Matematik, Håndværk og design

Sted

På skolen

Pris

Gratis for folkeskoler i kommuner, som har en samarbejdsaftale med Naturvidenskabernes Hus

I samarbejde med

Kontakt

Mere til samme klassetrin

Seje satellitter med GomSpace

Eleverne skal lave en præsentation om satellitter, og så skal de bygge en sej model af en satellit med solpaneler. Opgaven er en tidligere opgave i Naturfagsmaraton.

Læs mere

Lad op med TotalEnergies

Eleverne skal undersøge, hvordan en dag uden strøm vil se ud for dem, og så skal de bygge en elastikbil. Lad op med TotalEnergies er en tidligere opgave i Naturfagsmaraton.

Læs mere

Byg højt med COWI

Eleverne skal bygge en kube og gøre den stærk og stabil. De skal også bygge en model af et udsigtstårn. Opgaven er med i dette skoleårs Naturfagsmaraton.

Læs mere

Kontakt

Kontakt