Science Day hos Novonesis og LIFE Fonden

Hvordan kan man gøre en forskel for kloden ved hjælp af naturvidenskab, og hvad kan man egentlig arbejde med til daglig, hvis man arbejder med naturvidenskab?

2. oktober 2024

08:45 - 14:00

LIFE Campus
Biologiens Vej 5
2800 Kongens Lyngby

Pris

Gratis

Tilmeldingsfrist

1. september 2024

Fuldt booket

Novonesis (tidl. Novozymes og Chr. Hansen) og LIFE Fonden to meget forskellige arbejdspladser, som har naturvidenskaben til fælles. Desuden er vi naboer i Kongens Lyngby.

Til Science Day hos os vil I opleve nogle eksempler på hvordan vi bruger naturvidenskaben til at løse nogle af menneskehedens største udfordringer med henblik på at nå nogle af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling, som er sat i verden for at skabe fred og velstand for mennesker samt en mere sund planet.

I skal også møde nogle af vores passionerede medarbejdere og høre hvad der inspirerede dem til at arbejde med naturvidenskab.

På denne dag skal vi bl.a. arbejde med en ”Biosolution” som kan hjælpe med at løse nogle af de udfordringer der ligger til grund for disse bæredygtige verdensmål: 2 og 12. Vi laver nemlig biologiske løsninger til fødevareindustrien, som sænker fødevareforbrugets klimaaftryk og gør det muligt for forbrugerne at leve sundere. Vores ’biosolutions’ forbedrer kvalitet, smag, tekstur og friskhed af fødevarer og drikkevarer og reducerer derved madspild og behovet for tilsætningsstoffer og uønsket kemi samt gør plantebaserede kød- og mejerialternativer mere velsmagende.

Vi glæder os til at vise jer hvordan vi arbejder med det til daglig og til at give jer en anderledes skoledag i naturvidenskabens tegn!

Bemærk at der kan forekomme ændringer i programmet.

Program

Velkomst, aktiviteter og gruppefordeling
Workshop 1
Pause og afsted til 2. workshop
Workshop 2
Pause og afsted til 3. workshop
Workshop 3
Frokost – vi serverer sandwich og vand
Oplæg inkl. evaluering
Pause med snacks
Oplæg
Spørgsmål og tak for i dag

Aktiviteter

Workshop 1 og 2

De alsidige enzymer, gavnlige bakterier og kulturer (v. Novonesis)

Enzymer kan katalysere langt de fleste reaktioner i biologiske processer. De kan hjælpe os med at nå nogle af FN’s 17 Verdensmål for bæredygtig udvikling ved eksempelvis at bidrage til at mætte en voksende verdensbefolkning. Vi skal i laboratoriet, hvor vi skal lave spændende forsøg med alternativer til kød. I et andet laboratorie skal vi høre om de gavnlige bakterier og fødevarekulturer som kan forlænge fx vores yoghurts holdbarhed, så vi mindsker vores madspild og øger fødevaresikkerheden. Vi glæder os til lave eksperimenter og forske sammen med jer!

Workshop 3

Appelsinen i Vandskorpen (v. LIFE Fonden)

I denne workshop kommer eleverne til at arbejde med undersøgelsesbaseret naturfagsundervisning. Undersøgelsesbaseret naturfagsundervisning handler om at prøve sig frem på en kvalificeret måde via 6F: Forudsætning, Fang, Forsk, Forklar, Forlæng og Feedback.

Vi glæder os meget til at lade eleverne prøve kræfter med “Kan det flyde eller synke?”.

Vigtig information

  • Vi serverer frokost. Er der særlige allergier eller andre kostmæssige begrænsninger, opfordres I til at tage egen frokost med. Der vil være et vegetarisk tilbud.
  • Eleverne skal medbringe mobiltelefon

Forberedelse

Det kræver forberedelse hjemme på skolen at deltage i Science Day. Forberedelsen består af følgende aktiviteter:

  1. Kontakt Novonesis  i god tid inden Science Day. Det er vigtigt, at I taler sammen inden besøget og afstemmer forventninger til hinanden og dagen, ligesom der kan være praktiske detaljer, som skal på plads. Du finder kontaktoplysningerne i den e-mail, som du modtog, da du tilmeldte klassen Science Day.
  2. Brug denne undervisningspakke som forberedelse til Science Day. Undervisningspakken indeholder øvelser og oplæg til diskussion på klassen. Afsæt to lektioner i uge 39 eller 40 – før Science Day. Undervisningspakken indeholder også podcastserien ‘Min vej’, hvor fire unge fortæller om deres veje og omveje til uddannelse og job. Inddrager du podcastserien, skal du afsætte mere end to lektioner.
  3. I må meget gerne have set videoerne og talt om, hvad Novonesis arbejder med (hvad vi producerer og at vi ikke sælger direkte til forbrugerne, men til andre virksomheder, som bruger vores produkter i deres produkter. Kom også gerne med et bud på hvorfor vi kalder vores produkter for ”biosolutions”.
  4. Se disse film sammen med eleverne:

I samarbejde med

Viden

Verdensmål

Undervisning

Science Day

Besøg en virksomhed, organisation eller uddannelsesinstitution til Science Day. Science Day inspirerer alle elever uanset køn, religion, etnicitet og kultur til en fremtid med naturvidenskab og teknologi.

Læs mere

Kontakt

Kontakt

Kontakt