Science Day hos Danfoss og Universe Science Park

Dyk ned i videnskaben og leg med innovationens kraft på Danfoss Science Day!

30. september 2026

09:00 - 14:00

Universe Science Park
Mads Patent Vej 1
6430 Nordborg

Pris

Gratis

Tilmeldingsfrist

1. september 2026

Danfoss og Universe Science Park ligger side om side på Nordals, og til Danfoss Science Day 2026 glæder vi os til sammen at byde jer velkommen til en dag, hvor vi kobler de ting, vi hver især er bedst til. Vi fylder dagen med begejstring, nysgerrighed og selvfølgelig masser af science, når Danfoss flytter ind i Universe for en dag. Gennem både oplæg, workshops og leg skal I opleve, hvordan de sjove aktiviteter i Universe kan relateres til medarbejdernes spændende arbejde i Danfoss.

Program

Ankomst og Velkomst
Blok A
Blok B
Frokost
Blok C
Evaluering og tak for i dag

Aktiviteter

En vigtig del af Science Day er, at eleverne er aktive og deltager i hands-on aktiviteter. Hver klasse kommer igennem tre forskellige blokke.

Danfoss Blok

Denne blok består af to dele.

  • En guidet tur rundt på Danfoss museet for at høre iværksætterhistorien om stifteren af Danfoss, Mads Clausen. Rundturen bliver sluttet af med en quiz.
  • Spændende oplæg om job fra nogle af medarbejderne på Danfoss. Vi skal lege ‘Hvem er hvem?’

Workshop Blok

Hver klasse bliver tildelt én af vores seje workshops. Der vil være forskellige workshops med forskellige emner, som bliver fordelt tilfældigt mellem de tilmeldte klasser. Blandt emnerne er f.eks.: Data, 3D, raketdesign og robotter.
Eleverne vil få en hands-on oplevelse med emnet, og herefter vil en af Danfoss’ medarbejdere fortælle om, hvordan de arbejder med emnet i deres hverdag.

Vi gør opmærksom på, at de fleste workshops ligger meget tæt op af indholdet på parkens normale undervisningsforløb.

Universe Blok

Oplev et udvalg af attraktionerne i Universe på egen hånd.

Vigtig information

  • Danfoss og Universe Science Park serverer frokost
  • Eleverne skal medbringe tøj efter vejret, da Universe Science Park er en udendørspark

Forberedelse

Det kræver forberedelse hjemme på skolen at deltage i Science Day. Forberedelsen består af følgende aktiviteter:

  1. Brug gerne denne undervisningspakke som forberedelse til Science Day.
    Læs bl.a. om Danfoss
    Undervisningspakken indeholder øvelser og oplæg til diskussion på klassen. Afsæt to lektioner i uge 39 eller 40 – før Science Day. Undervisningspakken indeholder også podcastserien ‘Min vej’, hvor fem unge fortæller om deres veje og omveje til uddannelse og job. Inddrager du podcastserien, skal du afsætte mere end to lektioner.
  2. Se disse film om Danfoss med eleverne:

I samarbejde med

Viden

Verdensmål

Undervisning

Science Day

Besøg en virksomhed, organisation eller uddannelsesinstitution til Science Day. Science Day inspirerer alle elever uanset køn, religion, etnicitet og kultur til en fremtid med naturvidenskab og teknologi.

Læs mere

Kontakt

Kontakt

Kontakt