Oplev en ÆGTE iskerne

Fra klimaforskning til klasseværelset – for naturfagslærere i grundskolen. Vi dykker ned i, hvordan data fra ESA’s satellitter og iskerner hjælper os med at forstå fortidens klima og fremtidens klimaudfordringer og du får mulighed for at opleve en ÆGTE iskerne

9. september 2026

14:00 - 17:45

Søndermarksskolen
Florasvej 2
2600 Glostrup

Pris

Gratis

Tilmeldingsfrist

14. august 2026

Kom til en gratis inspirerende eftermiddag, hvor vi dykker ned i, hvordan data fra ESA’s satellitter og iskerner hjælper os med at forstå fortidens klima og fremtidens klimaudfordringer.

Klimaet forandrer sig, og vi møder dagligt nyheder om stigende temperaturer, smeltende iskapper og ekstreme vejrfænomener.

Oplev hvordan data fra både luft og fra land kan give os viden og forståelse om fortidens og estimere fremtidens klimaforandringer. Hør også hvordan spacevirksomheden Cobham SatCom arbejder med kommunikation og satellitter, og hvordan vi, som undervisere, kan bringe den nyeste klimaforskning ind i undervisningen på en måde, der både engagerer og motiverer.

Det har vi i Naturvidenskabernes Hus, ESERO Denmark (ESA´s danske undervisningskontor), Københavns Universitet Geofysik og Spacevirksomheden Cobham Satcom et bud på.

Kurset giver indblik i:

  • hvordan satellitdata bruges til at overvåge vores klode
  • hvordan en moderne spacevirksomhed arbejder med kommunikation og satellitter
  • hvordan iskerner kan fortælle historier om fortidens klima
  • hvordan denne viden er omsat til konkrete elevopgaver

Derudover får du mulighed for at:

  • Opleve en ægte iskerne
  • Møde en klimaforsker
  • Møde en spacevirksomhed
  • Deltage i hands-on workshop
  • Få en ESA-goodiebag
  • Hente ny inspiration til praksisnær naturfagsundervisning

Glæd dig til en lærerig og hyggelig dag fyldt med faglig fordybelse, kage og kollegial sparring!

Der udbydes kun 30 pladser og tilmelding er efter ‘først til mølle’. Vi åbner op for venteliste, når alle pladser er booket.

Program

Velkomst v/ Naturvidenskabernes Hus
Oplæg v/ spacevirksomheden Cobham SatcomVi hører Cobham Satcom fortælle om deres arbejde med satellitter og kommunikation
WorkshopVi afprøver elevopgaver til mellemtrin og udskolingen fra undervisningsmaterialet 'ESA Satellitter løser klimaforandringer'
Egen transport til Priorparken 317 (1,5 km i bil)Der er en vagt ved porten, som lukker os ind
Oplæg v/ Klimaforsker og Professor ved Geofysik, Københavns Universitet Jørgen Peder SteffensenVi introduceres til Jørgen Peders spændende arbejde og hører om den nyeste forskning indenfor iskerner
Workshop oplevelserJørgen Peder tager os med ind i den store isfryser (minus 30 grader, husk varmt tøj), hvor vi kan opleve ægte iskerner. Udenfor kan du opleve et virtuelt besøg i iskernelejren EGRIP på Indlandsisen med VR-briller og en fysisk -kropslig rum-aktivitet, som du kan bruge i din undervisning. Vi deles op i tre hold, og alle prøver de tre workshop
Tak for i dag og ESA-goodiebag til alle

I samarbejde med

Kontakt

Kontakt

Kontakt